Ne Kadar Zamanda Bir Halılar Yıkanmalıdır?

Evimizin belki de en çok kirlenen eşyalarından olan halılarımızın temizliği sağlığımız için oldukça önemlidir. Birebir temas ettiğimiz halılarımızda bulunan bakterilerin çoğalmalarını önlemek ve var olanları temizlemek süreklilik arz eden bir iştir. Günümüz şartlarında maalesef sürekli olarak evin temizliğinizi yapamayabiliyoruz. Çalışma şartları, yorgunluk gibi nedenler, eskiye nazaran artık ev temizliğine daha az önem verilmesine sebep olmakta.

Ancak bu durum, ev temizliğinin aksatılması için bir bahane olarak kullanılmamalı. Çünkü emek vererek çalışıyoruz ki sağlıklı ve güzel bir hayatımız olsun. Sağlığın önemi nedeniyle bulunduğumuz ortamın da temiz olmasını sağlamak birinci önceliğimiz olmalı.

Halılar Ne Kadar Zamanda Bir Temizlenmelidir

Halıların temizliği için belirli bir süre vermek mümkün değil ama haftada bir, iyi bir elektrikli süpürge ile temizlemek şarttır. Bu temizleme yöntemiyle haftalık oluşan ve özellikle halıların üst bölümünde yer edinen kirliliği temizlemiş oluruz. Halıların ipliklerinin içlerine yerleşen kirliliğin temizlenmesi için ise en azından 6 ayda bir(bahar başlarında) halıların yıkanmaları gereklidir. Aksi halde hem halının temizliği zorlaşır hem de halının ömrü kısalır.