Kira Depozitini Sorunsuz Geri Almak İçin Evi Temiz Bırakmak Önemlidir

İster eşyalı, ister eşyasız olsun, bir ev kiraladığımızda mutlaka bizden depozito istenmektedir. Kimi zaman 1, çoğu zaman 2,kimi zaman da 3 kira bedeli depozito olarak istenmektedir. Depozitonun amacı, kiracının evden ayrılırken evi, aldığı gibi bırakmasını sağlamaktır. Eğer oluşmuş bir zarar söz konusu ise, ev sahibi yani kiralayan, bu zararını depozitodan karşılayacaktır. Eğer depozito yeterli gelmezse, kalan miktar için tazminat isteme hakkı da olacaktır.

Kira sözlemenizi sona erdirirken depozitonuzu eksiksiz iade almak için dikkat edebileceğiniz basit ama etkili ayrıntılar bulunmaktadır. Bunlar:

  • Pencereleri temiz bırakın: Pencerelerin temizliği, evin temizliğini ortaya koyan en önemli göstergelerden birisidir. Hele de evde eşya bulunmuyorsa, pencerelerin kirliliği karşı mahalleden bile belli olabilir. Ev sahibinizin kirli pencerelerle karşılaşması, depozitoyu eksik vermek için bahane aramasına sebep olacaktır.
  • Banyo temizliği: Banyo, seramik veya benzeri kaplamaların kullanılmış olması nedeniyle kiri çok iyi gösterir. Bu durumdan olumsuz etkilenmemek için banyoyu temiz bir şekilde teslim etmeye özen göstermelisiniz.
  • Duvarlar: Duvarlar mutlaka zamanla kirlenir. Eğer evi boyalı şekilde kiraladaysanız, evi boyatarak teslim etmek sizin için en karlı olandır. Zira ev sahibi depozitodan harcanması nedeniyle yüksek fiyata boyatabilir.
  • Halıların temizliği: Eğer eviniz eşyalı ise ya da yerler halıfleks ile kaplı ise, evden çıkarken halı veya halıflekslerinizi mutlaka temizletin. Halıların temizliği, evin temizliğini yansıtacaktır.