Kilimlerinizin İlk Günkü Gibi Temiz Kalmasını Sağlama

Kilimlerin kullanım alanları oldukça geniş. Halı serilmeyecek koridor gibi alanlarda, balkonlarda, bir masanın altında, vb kilimleri kullanmak mümkün. Hem üzerine konulan eşyaların daha sağlam durmalarını sağlamaları, küçükbüyük her alanı kapatmaları, hem de evlerimize dekoratif açıdan güzellik katmaları nedeniyle kilimler oldukça önemliler. Her 3-5 ayda bir kilim almayı sevmiyorsanız, aşağıdaki adımlara uyarak daha temiz ve uzun ömürlü kilimlere sahip olabilirsiniz.

Satın Alacağınız Kilimi İyi Seçin

İlk aşama, kilim satın alırken gereken özeni göstermekten geçiyor. Bir kilim alırken, kilimin nerede kullanılacağını ve malzemesini iyi değerlendiriniz. Tek ya da düz renklerden oluşan kilimler kiri gösterirken, çok renkli kilimler kiri göstermezler. Kilimin yapıldığı materyal için ise yün ya da naylon tercih edebilirsiniz. Zira her iki türdeki kilimler de uzun süre dayanalıklılık gösterirler. Çabuk yıpranan kilimlerden uzak durmaya dikkat ediniz.

Dışarıdan Gelen Tozdan Kilimleri Koruyun

Doğal olarak bir kilimin ömrünü uzatmak için, olabildiğince az kirlenmesini mümkün kılmak gereklidir. Eğer evde ya da işyerinizde ayakkabı ile yürümek mümkün ise, girişe ayakkabıların altlarının silinebilmesi için bir paspas koyabilirsiniz. Buna rağmen kiliminizde bariz bir kir oluşursa, kilimin içine işlemeden derhal temizleyiniz.

Süpürge İle Temizlemeden Olmaz

Sık sık kiliminizi elektrikli süpürge ile temizleyiniz. Bu süre en az 2 haftada bir olmalıdır. Aksi halde küçük tozlar kilimin içerisine yerleşir ve temizlemek oldukça zorlaşır.

Kiliminizin Yönünü Değiştirin

Arada bir kilimlerinizin yönünü değiştiriniz. Bu sayede sürekli toz veya benzeri etkenlere maruz kalan yönleri eşitlersiniz. Aksi halde kilimin bir tarafı, geri dönüşü olmayacak şekilde kirlenebilir.

Halı Yıkama Firmalarına Kilimlerinizi de Temizletin

Halılarınıza gösterdiğiniz özeni kilimlerinize de göstererek, yılda en az 2 defa, kilimlerinizi de yıkatmanız, onların uzun süre temiz ve ilk günkü gibi kalmalarını sağlamada büyük fayda sağlayacaktır. Halı yıkama firmaları, kilimleri de temizlemektedirler.