Halılardaki Kahve Lekelerini Temizlemek İçin İpuçları

Dikkatsizlik ya da acele etme nedeniyle halılara sıklıkla kahve dökülebilmekte. Bu durumda en önemli prensip hızlı davranarak lekenin etkisini azaltmaktır. Eğer siz yokken kahve lekesi oluşmuşsa ya da çocuklar tarafından sizden habersiz şekilde kahve lekesine halınız maruz bırakılmışsa, aşağıdaki önerileri uygulayarak ya kahve lekesinden tamamen kurtulabilir ya da profesyonel destek alana kadar lekenin etkisini azaltabilirsiniz.

  1. Halınızda kahve lekesi oluştuysa hemen temiz bir bezle ya da mutfak havlusu ile kahve lekesini kontrol altına alın. Temizliğe lekenin dışından içine doğru bezi hareket ettirerek başlayın. Bu sayede leke dağılmaz. Eğer kahve lekesi çıkmıyorsa, halıyı biraz nemlendirmek faydalı olacaktır.
  2. Kontrol altına aldıktan sonra sirke, su ve bulaşık deterjanını karıştırın ve kahve lekesine uygulayın. Daha sonra kuru bir bezle ıslaklığı alabilirsiniz.
  3. Asla halıdaki kahve lekesini ovalamayın. Bunu yaptığınız takdirde leke halının diplerine gider ve temizlenmesi daha da zorlaşır. En iyi yöntem, hafif dokunuşlar ya da vakumlamadır.
  4. Eğer bunlar çözüm olmazsa ya da hala ufak lekeler kaldıysa, profesyonel bir halı yıkama firmasından yardım isteyebilirsiniz.