Ev Temizliği için Önemli 4 Tavsiye

Yaşadığımız çağ için ev temizliğinin çoğunlukla sıkıcı ve zor olduğunu herkes düşünmekte. Eşlerin ikisinin de çalıştığı bir evde ev temizliğine zaman ayırmak oldukça zor. İşten yorgun gelmiş kadın ya da erkeğin bir de evi temizlemesini beklemek pek inandırıcı değil. Ya da hafta sonu, bir tatil günüde, gezmek ya da dinlenmek yerine ev temizliği yapmak cesaret isteyen bir iş. Ama bu işi rutine bağlayıp, kolaylaştırmak da mümkün. İşte sizlere bazı öneriler:

1- Temizlik Ürünlerinizi Bir Arada Tutun

Bir işe başlamanın ve bu işi bitirmenin en pratik yolu, işi aşamalara ayırmak ve her aşama için gerekli ürünleri bir arada tutmaktır. Ev temizliğinde de buna dikkat etmek gereklidir. Odaları planlı olarak temizlemek ve her odanın temizlik ihtiyacına göre temizlik ürünlerini ayırmak faydalı olacaktır. Örneğin mutfak temizliği için kullanılacak ürünler ile banyo için kullanılacak olanlar farklıdır. Bir bütün halinde bunlara ulaşabilmek, hem temizliğin hızlanmasını sağlar hem de işe pratiklik katar.

2- Etkili Bir Süpürge Kullanmak

Özellikle halı ve koltukların temizliğinde güçlü çekiş gücüne sahip bir elektrikli süpürgeye ihtiyaç duyulur. Çekiş gücü azalmış ya da zaten az olan bir süpürge ile temizlik yapmak, hem süreyi uzatır hem de istenen sonucu vermez. Bununla birlikte süpürgenin parçalarının işe uygun olarak seçilmesi de büyük önem arz eder.

3- Temizlik Ürünü Seçiminde Kaliteye Önem Vermek

Temizlik ürünleri, içerdiği kimyasallar nedeniyle tehlikeli olabilmekte. Özellikle banyo gibi kapalı alanlarda temizlik ürünlerinin kullanımında dikkat edilmelidir. Aksi takdirde zehirlenmeler dahi gerçekleşebilmektedir. Temizlik ürünü satın alırken, bilindik ve herkes tarafından tercih edilen ürünlere öncelik vermek önemlidir. Ucuz ürün almak ekonomik açıdan başta faydalı gözükse de temizliğe faydalı olmaması nedeniyle, paranızın boşa gitmesinden başka bir anlam taşımaz.

4- İşi Profesyonellere Bırakmak

Herkes, daha huzurlu, mutlu ve refah içeren bir hayat sürmek için çalışmakta. Ev ekonomisi düşünülerek olabildiğince ev işlerini kendimiz yapmaya çalışırız. Doğru olan da budur şüphesiz. Ancak bazı durumlarda, örneğin halı yıkama işlerinde bir profesyonelden yardım almak önemlidir. Çünkü profesyonel hem işini düzgün yapar, istenen temizliği size sunar, hem de daha ekonomiktir. Kendiniz temizleseniz 3 ayda kirlenecek halı, profesyonel birinin temizliği ile 6 ay sürecince halılarınız temiz kalabilir. Koltuk yıkama konusunda da aynı görüş savunulabilir. Binlerce liraya alınan koltukları, koltuk temizliğine uygun olmayan malzemeler ile temizlemek yerine, bu iş için özel üretilmiş ürünler ile profesyonel birinden destek almak daha mantıklıdır.